Cvetna nedelja - b

- Izredno pismo slovenskih škofov za Veliko noč 2021

- V času od 1. do vključno 11. aprila se zaprejo vsi verski objekti. Javna bogoslužja, verski obredi in druge verske prakse se začasno prekinejo, oziroma se izvajajo brez prisotnosti vernikov. Enako velja tudi v času velike noči. Ohranja se le neposredna pomoč verske duhovne oskrbe ljudi v stiski – v tem primeru pokličite po telefonu.

- Pred nami je veliki teden. Praznično liturgično cerkveno leto doseže svoj višek prav v velikonočnem tridnevju, ki pa ga bomo zaradi znanih okoliščin po zgoraj navedenem ukazu naših oblasti že drugo leto zapored morali obhajati bolj ali manj vsak zase oziroma v okviru družin.

- Vabim vas, da spremljate obrede velikega tedna, svete maše in blagoslove po TV Exodus, Radiu Ognjišče in TV SLO. Vse, kar lahko in moremo, naredimo, da velika noč ne bo šla neopazno mimo!!!  Na spodnji povezavi so objavljeni prenosi svetih maš in prazničnih bogoslužij v velikem tednu: https://katoliska-cerkev.si/prenosi-svetih-mas-in-praznicnih-bogosluzij-v-velikem-tednu-2021 .

Veroučenci imajo od cvetne nedelje do velikonočnega ponedeljka velikonočne počitnice. Gradivo za obhajanje obredov velikega tedna po družinah najdete na spletni strani Božja iskrica

MEMENTO - SPOM(INJAJ)NI SE !

VELIKONOČNO TRIDNEVJE, OBREDI VELIKEGA TEDNA IN BLAGOSLOVI, ki smo jih v teh dneh deležni, nam vsak na svoj sebi lasten način govorijo o tem, kaj vse je Bog v neizmerni ljubezni do nas po Jezusu Kristusu v velikonočnih dogodkih storil za nas.

VELIKI ČETRTEK –  SPOMIN ZADNJE VEČERJE:  "To delajte v moj spomin" (Lk 22, 19). S slovesno sveto mašo se  Jezusu zahvalimo za tri velike, neprecenljive darove, ki jih je pri zadnji večerji izročil svetu: SVETO EVHARISTIJO, DUHOVNIŠTVO IN NOVO ZAPOVED LJUBEZNI. Za vse tri velja: "To delajte v moj spomin"!!! Po »Slavi« utihnejo orgle in zvonovi. Po sveti maši je prenos Najsvetejšega »na Oljsko goro«. Nabirka med sv. mašo je namenjena ubogim – za potrebe Karitas.

Na veliki četrtek imamo navadno tudi obred umivanja nog. Letos ga lahko opravite po družinah, ko bi npr. oče umil noge ženi in otrokom, potem pa skupaj spremljajte prenos bogoslužja iz cerkve.

VELIKI PETEK – SPOMIN JEZUSOVE SMRTI: "Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta, da dá življenje za svoje prijatelje" (Jn 15, 13). - Strogi post! To je edini dan v letu, ko ni svete maše. Popoldan ob 15.00-ih, ob uri Jezusove smrti, molimo križev pot. Zvečer so obredi velikega petkaposlušanje Božje besede, prošnje za ves svet, češčenje križa in obhajilo. Križani Bog nam zagotavlja: "Ljubim te do smrti!" In nas sprašuje: "Kako me ljubiš ti?" Nabirka pri obredu in božjem grobu je namenjena za sveto deželo.

Doma si lahko pripravite križ, ki ga zagrnete in ga med obredom češčenja križa odkrivate skupaj z duhovnikom v cerkvi (od koder boste spremljali bogoslužje) ter ga potem počastite.

VELIKA SOBOTA –  SPOMIN JEZUSOVEGA POČITKA V GROBU: "In Jožef (iz Arimateje) je kupil kos platna, Jezusa snel (s križa), zavil v platno in ga položil v grob, ki je bil vsekan v skalo. Nato je zavalil kamen k vhodu v grob" (Mr 15, 46). Ves dan, takoj po jutranjem blagoslovu  ognja,  je izpostavljeno Najsvetejše za tiho češčenje in molitev pri Božjem grobu vse do začetka vigilije.

Blagoslov ognja je običajno ob 8.00 (v Hočah in Razvanju). Pridete z gobami in ponesete velikonočni ogenj na svoje domove. Pokadite jih in molite, naj ogenj Božje resnice in ljubezni prežene vsako temo in mraz.

Blagoslov jedi: 10.00 – 16.00 (vsako polno uro) – župnijska cerkev; 11.00 – Razvanje; 12.00 – Vreclova kapela; 13.00 – Lenart; 14.00 – Križna kapela; 15.00 - Razvanje.

Za blagoslov velikonočnih jedi pripravite, kakor ste navajeni. Če imate doma blagoslovljeno vodo, jedila ob molitvi tudi pokropite.

Velikonočna vigilija. Po slavju luči (velikonočna sveča je simbol od mrtvih vstalega Jezusa), po poslušanju Božje besede in slavi se ponovno oglasijo zvonovi in orgle.  Pred evangelijem zadoni velikonočna aleluja – vzklik kristjanovega veselja in slavljenja Boga. S prižganimi svečami v rokah vsi obnovimo krstne obljube in zavezo z Bogom. Vse nabirke velike sobote so namenjene za potrebe domače župnije.

Na veliko soboto  si za vigilijo pripravite lepo svečo, ki jo boste na začetku vigilije prižgali - tudi sobo oziroma stanovanje imejte bolj skromno osvetljeno, da bo svetloba sveče prišla bolj do izraza, pri slavi pa prižgete vse luči. Pripravite še blagoslovljeno vodo, s katero se boste po obnovitvi krstnih obljub pokropili oz. pokrižali.

VELIKA NOČ – SPOMIN JEZUSOVE ZMAGE NAD SMRTJO – DAN JEZUSOVEGA VSTAJENJA. "Vem, da iščeta Jezusa, križanega. Ni ga tukaj. Obujen je bil, kakor je rekel! (Mt 28, 6). Praznujemo z vstajenjsko procesijo, slovesno praznično sveto mašo v domači župniji in velikonočnim zajtrkom po naših domovih.

Letos vstajenjske procesije ne bo in  boste najprej imeli velikonočni zajterk, potem pa se le pridružite spremljanju praznične sv. maše ... Spremljajte jo zbrano, molitveno, dejavno ...

KRISTUS JE VSTAL.

Vstanimo tudi mi!

Blagoslovljeno in doživeto velikonočno praznovanje!

(seveda v okviru v tem času in stanju dovoljenega in možnega!)

Žpk Lojze, dhp Marjan in dhp Ivan