Preskoči na vsebino


9. nedelja med letom - b

 

“Pazi na sobotni dan in ga posvečuj,...«

5Mz 5,12

Danes je nedelja. Smo se kdaj vprašali, kaj sploh pomeni ta beseda?

O nedelji v slovenskem etimološkem slovarju preberemo: »Nedelja je dan, ko se ne dela, ko se počiva, kakor je po svetopisemskem izročilu Bog, ki je šest dni ustvarjal svetlobo, svet, živali in človeka, sedmi dan počival (1Mz 2,2)«.

V romanskih jezikih se nedelja imenuje po latinskem »dies dominica« Gospodov dan, v germanskih pa po starem rimskem poimenovanju »dies solis« dan sonca. Pomenljiv je tudi ruski izraz »voskresenije« - vstajenje.

Ker so imeli judje ogromno predpisov, kaj vse se v soboto ne sme, je Jezus razložil, da je »sobota zaradi človeka, ne človek zaradi sobote« (Mr 2,27). Človek je središče vsega stvarstva, zakoni ga ne smejo zasužnjevati, temveč mu morajo pomagati k dobremu.

Meni nedelja veliko pomeni, ker je velikokrat ne morem obhajati, kot bi si želela, saj sem v službi. Ko pa sem v nedeljo doma, dan začnem s sveto mašo, pri kateri z veseljem prepevam na koru. Zborovodkinja Petra nas na vajah nenehno opozarja, da moramo peti s srcem, z dušo, da moramo prisluhniti besedilu... Z njeno pomočjo nam to tudi velikokrat uspe. Po maši se s prijatelji družimo na kavi, nato pa doma skuham kosilo. Ob mizi se zberemo vsi člani družine. Popoldan ob lepem vremenu izkoristimo za sprehod v naravo.

Nedelja mi zelo veliko pomeni, ker se lahko družim najprej z Bogom, nato pa z vsemi, ki so mi blizu. Bogu hvala za nedeljo!

Valerija

Lokacija:
Print Friendly and PDF