Preskoči na vsebino


Dr. Anton Murko - 1809-1871

Letos mineva 200 let od rojstva našega duhovnika dr. Antona Murka. V Hočah je bil nadžupnik in dekan, pa tudi šolski nadzornik, od 1. maja 1860 do smrti. Pokopan je na hoškem pokopališču med duhovniki, sobrati.

Rojen je bil 8. junija 1809 v Sp. Voličini, študiral je v Grazu in se kmalu posvetil delu za slovenski jezik. Tako je v manj kot treh letih (1830-1832) napisal slovensko slovnico ter sestavil nemško-slovenski in slovensko-nemški priročni slovar.

Murkovo znanstveno delo so sprejeli z velikim odobravanjem, saj je bil kot Štajerec vnet borec za enotno slovenščino. To je pokazal tudi pri svojem uporu proti novemu štajerskemu črkopisu dajnčici, ki je takrat že ločevala Štajerce od Kranjcev. Da bi poenotili slovenski črkopis, se je zavzemal za gajico in jo tudi uporabil v ponatisu svoje slovnice (1843). To je z največjim veseljem pozdravil tudi Slomšek, ki je skupaj z Murkom dosegel poenotenje črkopisa, ki ga uporabljamo še danes.

Škof Slomšek ga je leta 1860 imenoval za hoškega nadžupnika in dekana. Sodobniki se ga spominjajo kot odkritosrčno prijaznega in ponižnega, gostoljubnega, toda nič potratnega duhovnika. Bil je velik kulturni in prosvetni delavec, dober pevec in velik slovenski rodoljub. V župnijski kroniki so ohranjeni poleg obveznih nemških in latinskih zapisov tudi zapisi domačih dogodkov v lepi slovenščini.

Umrl je ob epidemiji črnih koz in na grob so mu napisali s priznanjem: Scriptus Slovenicus (Zapisan v slovenstvo). Ob njegovi smrti je slovenski časopis zapisal: On je že delal za povzdigo slovenstva takrat, ko je le še celo malo rodoljubov bilo.

O dr. Murku si lahko preberete več v našem zborniku Hoče -850-, o njegovem življenju in delu pa je največ pisal dr. Bruno Hartman (nadaljevanja so izhajala tudi v Večeru). Leta 1999 je Slavistično društvo Maribor na pobudo Turističnega društva Hoče organiziralo v Hočah mednarodni simpozij o dr. Antonu Murku; ob tej priložnosti je bila na hoškem župnišču odkrita tudi plošča v njegov spomin, po simpoziju pa je izšel tudi obsežen Murkov zbornik.

Življenje dr. Antona Murka je bilo darovano slovenstvu, in to na verskem, narodnostnem, pedagoškem in jezikovnem področju. Prav je, da se ob tej okrogli obletnici ponovno spomnimo na svojega velikega rojaka, po katerem se imenuje tudi naše Katoliško društvo. Zato bo ob 200-letnici njegovega rojstva nova ulica v Hočah poimenovana po njem.

Lokacija:
Print Friendly and PDF