- Domov
- Verouk
- Oznanila »
- Duhovno »
- Božja beseda za vsak dan
- Kratko razmišljanje ob dnevni Božji besedi
- Beseda o Besedi
- Sveto pismo na internetu
- Molitev
- Jutranja molitev
- Dnevna molitev
- Eksamen - molitveni pregled dneva
- Zakramenti
- Cerkveno leto
- Korak bližje
- Katekizem Katoliške Cerkve
- Pridi in poglej - pastoralni portal
- Katoliška Cerkev v Sloveniji
- Skupine »
- Žup. utrip »
- Cerkve »
- Zgod.
Avtor: arhiv, datum 15. 11. 2008 00:00:00
V vesoljni Cerkvi od 28. junija 2008 do 29. junija 2009 obhajamo leto apostola Pavla. V spomin na 2.000-letnico njegovega rojstva je papež Benedikt XVI. lani v rimski baziliki sv. Pavla napovedal Pavlovo leto, letos pa ga je na predvečer svetih apostolov Petra in Pavla tudi slovesno odprl.
Apostol Pavel je bil najprej poznan po tem, da je preganjal prve kristjane, po videnju pred Damaskom pa je iz preganjalca Kristusa postal apostol, o čemer poročajo kar trije svetopisemski odlomki: Apostolska dela 9,119 - Savel se spreobrne, Apostolska dela 22,121 - Pavel pripoveduje, kako se je spreobrnil in Pismo Galačanom 1,1124 - Kako je Pavel postal apostol. Po spreobrnjenju in daljši notranji in zunanji pripravi na poslanstvo je evangelij ponesel poganskim ljudstvom po skorajda vsem tedaj znanem svetu. Znan je tudi po 14-ih pismih (1), ki so namenjena različnim cerkvenim skupnostim in so sestavni del Svetega pisma Nove zaveze. Pavel je umrl mučeniške smrti v Rimu. V cerkvenem bogoslužnem koledarju poleg Pavlovega godovnega dneva (29. junija, ko obhajamo god prvakov apostolov Petra in Pavla), v bogoslužju obhajamo tudi spomin na njegovo spreobrnjenje (25. januarja).
Posebej slovesno bodo Pavlovo leto praznovali v deželah in krajih, ki jih je apostol zaznamoval s svojim življenjem in delovanjem: v deželah, ki jih je prehodil, in v krajih, v katerih je oznanjal Kristusa, v kraju, kjer se je rodil kot Jud (Tarz), in v kraju, kjer je kot kristjan umrl mučeniške smrti (Rim). Posebej se ga bodo spominjali v krajevnih Cerkvah (škofijah), ki nosijo njegovo ime, in v različnih ustanovah in družbah, ki ga imajo za vzornika in priprošnjika. Proslavila pa ga bo tudi vesoljna Cerkev, saj je prav on bolj kot kdor koli drugi jemal nase skrb za vse Cerkve (2 Kor 11,28).
Priporočila škofom, duhovnikom, redovnicam, redovnikom in vernikom v letu apostola PavlaŠkofije so povabljene, da se pridružijo številnim slovesnostim in prireditvam. Župnijske in podružnične skupnosti, ki kot svojega zavetnika častijo apostola Pavla, so povabljene, da okrepijo in poživijo shode in pobožnosti na čast apostola narodov.
Vernikom priporočamo, naj ob nedeljah in praznikih pozorno prisluhnejo drugemu berilu, ki je večinoma vzeto iz Pavlovih pisem. Duhovniki naj Pavlove zapise pogosteje uporabijo kot izhodišče za homilije in druga spremna besedila. Vsem priporočamo, naj v prostih dnevih pogosteje počastijo apostola Pavla z mašnim obrazcem njemu v čast in z utrinkom iz njegovega življenja in nauka.
Svetopisemskim skupinam, zlasti tistim, ki za prihodnje pastoralno leto še pripravljajo načrt, priporočamo, da v svoja srečanja vključijo apostola Pavla. Pavlova pisma in Apostolska dela predstavljajo dobro gradivo za refleksijo in molitev. Slovensko biblično gibanje in Svetopisemska družba Slovenije sta na voljo za podporo in nasvet.
Leto družine je marsikatero skupnost spodbudilo k rednejšemu branju Svetega pisma pri družinski mizi. Apostol Pavel ima v svojih pismih čudovite odlomke tudi o družinskem življenju: 1 Kor 7; Ef 56; Kol 3. V svojih pismih nekajkrat naroča ali izroča pozdrave za določeno hišo: Rim 16,5; 1 Kor 16,19; Kol 4,15; Flm 1,2.
Vsem, ki radi prebirate svetopisemske odlomke, apostol Pavel ponuja obilo kakovostnega branja. Zlasti Drugo pismo Korinčanom, pa tudi številni odlomki v drugih njegovih pismih razodevajo dobroto in milino njegovega srca, njegove boje in preizkušnje, njegove uspehe in poraze, njegove radosti in bridkosti. Vedno znova občudujemo razpon, ki ga je zmogel nositi v sebi.
Samo nekateri odlomki Pavlovih pisem so za globlje razumevanje nekoliko težji, velika večina besedil pa je razumljiva tudi manj izurjenemu bralcu. Judovski razlagalci se radi slikovito in nazorno izražajo in tudi apostol Pavel je bil najprej rabin. Kar se je naučil pri Gamalielovih nogah (Apd 22,3), je kot razlagalec v veliki meri upošteval tudi potem, ko je postal Kristusov apostol.
Pavlovo leto naj pride do izraza tako pri katehezi in različnih pripravah, na srečanjih in konferencah kot tudi na tečajih in simpozijih, na duhovnih vajah in obnovah. Sveti oče predlaga, da bi v Pavlovem letu zasledovali zlasti dva cilja: da bi se navzeli Pavlove gorečnosti in zavzetosti ter da bi po Pavlovem zgledu zahrepeneli po edinosti. Naše geslo naj bo Pavlovo naročilo, ki stoji pred njegovo hvalnico ljubezni: Hrepenite pa po večjih darovih! (1 Kor 12,31).
Posebni odpustki v letu sv. PavlaPapež Benedikt XVI. je Apostolsko penitencierijo pooblastil, naj določi pogoje za podelitev posebnih odpustkov v tem času. Veliki penitenciar James Francis kardinal Stafford je dne 28. maja 2008 podpisal dekret št. 459/07/I, v katerem so določeni pogoji za prejem posebnih odpustkov v Pavlovem letu.
Popolni odpustek časnih kazni za storjene grehe lahko prejmejo vsi verujoči kristjani, če so resnično spokorjeni, so opravili sv. spoved in prejeli sv. obhajilo ter so nenavezani na kateri koli greh, so poromali v baziliko sv. Pavla zunaj obzidja v Rimu in so molili po namenu sv. očeta. Popolni odpustek lahko prejmejo enkrat na dan zase ali za pokojne, če izpolnjujejo vse zgoraj naštete pogoje.
V molitvah, ki jih verniki opravijo v Pavlovi baziliki, naj počastijo spomin na apostola narodov in sicer tako, da pri oltarju sv. Rešnjega telesa in pri glavnemu oltarju zmolijo Očenaš in apostolsko vero ter počastijo tudi Devico Marijo in apostola Petra in Pavla.
Popolni odpustek lahko pod enakimi pogoji prejmejo tudi verniki krajevnih Cerkva, če se v času slovesne otvoritve in zaključka Pavlovega leta udeležijo svetih obredov sv. maše ali druge javne pobožnosti, ki je pripravljena v čast apostolu narodov, sv. Pavlu. Ob izpolnjevanju naštetih pogojev je popolni odpustek mogoče prejeti tudi v vseh cerkvah in v drugih svetiščih, ki so posvečena sv. Pavlu, in sicer ob posebnih dnevih, ki jih določijo krajevni škofje. Tako kraji kot dnevi bodo za Cerkev na Slovenskem objavljeni naknadno.
Verniki, ki so bolni ali upravičeno zadržani ter posledično ne morejo izpolniti vseh zahtevanih pogojev (npr. obiskati določene cerkve), lahko prejmejo popolni odpustek, če imajo v srcu resen namen, da bodo pogoje izpolnili takoj, ko bo to mogoče. Popolni odpustek lahko prejmejo tudi vsi na kateri koli greh nenavezani bolniki, ki se duhovno povežejo s katero od jubilejnih slovesnosti v čast sv. Pavlu s tem, da svoje molitve in trpljenje darujejo Bogu za edinost kristjanov.
Duhovniki naj bodo v letu apostola Pavla za podeljevanje zakramenta sv. spovedi velikodušno na voljo. (1) Pisma, ki jih pripisujejo apostolu Pavlu, so: Pismo Rimljanom, Prvo pismo Korinčanom, Drugo pismo Korinčanom, Pismo Galačanom, Pismo Efežanom, Pismo Filipljanom, Pismo Kološanom, Prvo pismo Tesaloničanom, Drugo pismo Tesaloničanom, Prvo pismo Timoteju, Drugo pismo Timoteju, Pismo Titu, Pismo Filemonu in Pismo Hebrejcem.
(prekopirano z uradne spletne strani RKC)
Lokacija: