Preskoči na vsebino


Freska svetega Alojzija

Na freski je upodobljen sv. Alojzij Gonzaga, mučenec ljubezni in zavetnik mladine

Alojzij Gonzaga (1568 €“ 1591) se je rodil v severni Italiji na gradu Castiglione kot prvorojenec in naslednik mejnega grofa don Ferrante Gonzaga. Vzgajali so ga na dvoru velikega vojvoda Francesca de Medici v Firencah. To mesto je Alojzij označil kot zibelko svojega duhovnega življenja. Devetleten je pred podobo Matere božje v cerkvi servitov naredil zaobljubo čistosti za vse življenje.

Alojzij je bil otrok milosti. Že kot deček se je znal premagovati in se pokoriti. Na vprašanje, zakaj se tako pokori, je zapisal v svoj dnevnik: Nebeški stebri so se v naših dneh zamajali in se zrušili. Kdo mi more biti porok, da bom jaz vztrajal? Svet je v današnjih dneh globoko zagazil v hudobijo. Kdo naj tolaži jezo Najvišjega?

Na španskem kraljevem dvoru, kjer je nekaj let bivala vsa družina Gonzaga, se je Alojzij čedalje bolj posvečal premišljevalni molitvi. Petnajstleten je bil že trdno prepričan, da ga Bog kliče v Družbo Jezusovo.

Svoja namero je razodel najprej materi, nato še očetu. Ta pa je hotel sinu pregnati take neumne misli. Skupaj z bratom Rudolfom je poslal Alojzija na severnoitalijanske knežje dvore - k slavnostnim sprejemom, pojedinam, zabavam in viteškim dvorom - v trdni veri, da bo ta Alojzija spametovalo. Alojzij je to sprevidel in povsod stopal v stik z redovniki Družbe Jezusove. Po vrnitvi na Gastiglione je grof vprašal sina: Kako pa misliš sedaj glede poklica?. Tako kot prej, je odgovoril Alojzij.

Nato je oče pošiljal k sinu vplivne cerkvene može, naj bi Alojzija pregovorili. Brez uspeha. Nazadnje je oče zrohnel nad sinom in mu očital brezsrčnost do družine. Alojzij se je do krvi bičal. Končno je pogumno stopil pred očeta in mu rekel: Oče, storite z menoj, kar hočete. Samo povem vam: mene kliče Bog v Družbo Jezusovo in če se temu klicu ustavljate, ravnate zoper božjo voljo.

To je zaleglo. Oče je sina blagoslovil. Alojzij se je z veseljem odpovedal pravicam prvorojenstva v korist brata Rudolfa in leta 1585 vstopil v noviciat v Rimu.

Z vztrajnim premagovanjem slabih nagnjenj in z ljubeznijo do ponižanj se je povzpel do nepretrgane zveze z Bogom. Ponavljal je geslo: "Proč od posvetnih časti! Njegova duhovnost je bila prežeta z mislijo na službo bližnjemu ter na pomoč revnim in trpečim in se je poglabljala zlasti pod duhovnim vodstvom sv. Roberta Bellarmina.

V letu 1591, ko je v Rimu razsajala kuga, je Alojzij prosil predstojnike, naj mu dovolijo streči bolnikom. Nekoč je videl na cesti ležati okuženega bolnika, si ga zadel na rame in ga odnesel v bolnišnico, kjer je pomagal pri strežbi. Ves bolan in izčrpan je prišel domov in 21. junija 1591 kot žrtev ljubezni do bližnjega izročil svojo dušo Stvarniku. Star je bil 23 let in v četrtem letniku bogoslovja, tik pred mašniškim posvečenjem.

Papež Benedikt XIII. ga je leta 1726 skupaj s Stanislavom Kostko razglasil za svetnika in tri leta nato za zavetnika mladine. Za takega ga je potrdil tudi papež Pij XI., Pavel VI. pa je večkrat povedal, da je kot mlad fant prav v cerkvi sv. Alojzija začutil poklic za duhovnika.

Vir: http://jezuiti.rkc.si/?q=node/view/893

Ob proslavi 400-letnice Alojzijevega rojstva je papež Pavel VI. po radiu spregovoril:

"Še po štiristo letih je živ čar, ki ga odseva podoba tega sina sv. Ignacija, mojstrovina kulture in milosti. Hitro je dosegel duhovno popolnost, kateri je posvetil bistrino duha in močan značaj. Bil je angel čistosti in zgled mladeniške svetosti brez primere. Svoje življenje je doumel kot dar, ki naj ga deli bližnjemu. Od tod njegova zavzetost za misijone, goreča želja po mučeništvu in končno heroična daritev samega sebe v službi okuženim."

iz: Leto svetnikov 2, str. 699

God sv. Alojzija obhajamo 21. junija.

Sveti Alojzij je zavetnik krščanske mladine

Lokacija:
Print Friendly and PDF