12. navadna nedelja

»Kaj pa vi pravite, kdo sem?“

Lk 9,20

To vpraša Jezus svoje apostole potem, ko jih je vprašal »Kaj pravijo množice, kdo sem?«

Odgovori množice so si med seboj različni in nobeden ni pravilen. Ti ljudje niso imeli z Jezusom osebnega stika. Slišali so njegove prilike in govore, videli ozdravljenja, niso pa slišali njegovih razlag. Prav tako se niso toliko pogovarjali z njim, kot apostoli. Te množice poznamo tudi danes. To so ljudje, ki sicer vedo nekaj o Jezusu, niso pa mu nikoli bili prav blizu. Z Jezusom se ne pogovarjajo (molijo) in ga nimajo v svoji neposredni bližini (evharistija).

Apostoli pa so mu bili blizu. Z njim so bili vseh 24 ur na dan in vse dni v tednu. Zato so ga bolj poznali, čeprav ga tudi oni marsikdaj niso razumeli, vendar so mu verjeli in zaupali Vanj. Za večino ljudi tedanjega časa so bili apostoli z Jezusom na čelu pogosto nerazumljeni, mogoče celo čudaki. Odpovedali so se vsemu (predvsem sebi), vzeli vsak svoj križ in šli za njim…

Tudi danes ostajamo kristjani nerazumljeni. Kljub vsem škandalom v Cerkvi še vedno vztrajamo in hodimo k mašam, še vedno darujemo za Cerkev, še vedno pošiljamo otroke k verouku, še vedno verujemo.

Valerija